.

Jak vybrat vzduchovací motorek

K čemu slouží vzduchovací motorek? 

Vzduchovací motorek, neboli akvarijní kompresor, přináší do akvária kyslík, který je životně důležitý pro všechny živočichy. Většina ryb a vodních živočichů pochází z řek a potůčků, kde proudí voda a tvoří se v nich bubliny s kyslíkem. V akváriu však takové možnosti nemáme, pokud nevlastníme kvalitní akvarijní filtr, který umí také čeřit vodu. Neustálý pohyb vody a její okysličování je důležitou součástí zejména středně velkých a velkých akvárií. Vzduchováním i do malých akvárií však nic nepokazíme, právě naopak, uděláme naše rybičky 65132šťastnějšími, ocení to také rostliny v akváriu a zároveň potěšíme i sami sebe, jelikož kyslík napomáhá lepšímu fungování celého ekosystému akvária, netvoří se v něm poté tolik řas a stoupající bublinky v akvárku jsou zároveň efektní na pohled. Ostatně standardně platí, že vzduchovací technika je důležitá hlavně v akváriích s velkým množstvím ryb, kde je nutné vzduchovat také v noci. 

Vzduchovací motorky tedy nejsou vyloženě nutným vybavením akvária a určitě se můžete setkat s akvaristy, kteří je nepoužívají, a přesto mají akvária plná spokojených rybiček. Spousta akvaristů si je však oblíbila pro jejich benefity zajišťující spokojenější život ryb i rostlin. Z vlastních zkušeností Vám můžeme potvrdit, že jejich koupí rozhodně neprohloupíte, právě naopak. 

Jak vybrat vzduchovací motorek?

Je důležité znát objem akvária, do kterého chceme vzduchovací motorek pořizovat. Pokud znáte jeho objem, bude to velmi snadné – mezi informacemi o jednotlivých produktech bývá uvedeno, pro jak velké akvárium jsou určeny. Většinou se však jedná o jednoduchou rovnici. Objem akvária v litrech by mělo být číslo, které má přibližně stejnou hodnotu, jako je hodnota množství vzduchu v litrech, které zvládne motorek vytvořit za hodinu - například 150 litrové akvárium bude potřebovat vzduchovací motorek, který dokáže vytvořit cca 150 litrů vzduchu za hodinu. 4887

Pokud máte doma pouze jedno akvárium, postačí Vám vzduchovací motorek s jedním vývodem. Existují však i motorky s více vývody, které jsou vhodné pro majitele více akvárií. 

Dalším z důležitých parametrů vzduchovacích motorků je jejich hlučnost, kterou většinou kupec neřeší, dokud motorek doma nespustí. Pokud máte akvárium v ložnici nebo v obývacím pokoji, měli byste zvážit koupi dražšího motorku. Obecně platí, že kvalitnější vzduchovací motorky bývají tišší. Vodítkem při výběru pro vás může být informace, že v současné době mají nejtišší přístroje na trhu hlučnost menší než 35 dB.

Pokud se Vám bude zdát i při koupi dražšího přístroje, že je poměrně hlučný, lze si pomoci jeho podložením měkkým materiálem, například molitanem. Pomůže Vám také umístění motorku nad úroveň hladiny vody na pevný a ne dutý povrch.

A jak je to s výkonem? Vzduchovací motorky mají běžně spotřebu okolo 3 W, u větších akvárií s objemem okolo 200 l se spotřeba pohybuje okolo 6 W.pexels-gabriel-p-2053815

Jak zjistím, že vzduchování opravdu potřebuji? 

Rybičky Vám dají najevo nedostatek kyslíku tím, že se často pohybují u hladiny vody, kde lapají po vzduchu. 

Pokud většinou nemáte s množstvím kyslíku ve vodě problém, dejte si pozor na horké letní měsíce. S rostoucí teplotou vody se totiž zároveň snižuje její schopnost kyslík zadržovat a ve vodě je ho tak méně.

Situace se může změnit i v případě, že si do akvária pořídíte více rybiček. Více obyvatel totiž logicky znamená vyšší spotřebu kyslíku a množství, které doposud stačilo, už najednou stačit nemusí.

Jak nainstalovat vzduchovací motorek?15755-2

Vzduchovací motorek se umisťuje mimo akvárium. Ideální je umístění nad hladinu vody akvária, což zajistí, že při náhlém vypnutí kompresoru nevteče proud vody samospádem do motoru. Pokud máme vzduchovací motorek umístěn pod úrovní hladiny, je nutné si pořídit zpětný ventil, který zabraňuje nežádoucímu vniknutí vody.

Pozor, nestačí si pouze pořídit vzduchovací motorek, ale je nutné k jeho správnému fungování dokoupit i další příslušenství, jako je hadička, která přivádí vzduch do akvária. Na konec hadičky je nutno namontovat vzduchovací kámen, oponu, difuzér nebo vzduchovací tyč. Vzduchovací kamínky tříští vzduch na menší bublinky, které rybičky lépe vstřebávají. Pokud motorek nemá regulační ventil, je pro regulaci vzduchu zapotřebí také škrtítko.
Pokud potřebujete vzduch z motorku rozvést do více akvárií, je možné použít nejrůznější přechodky, rozdvojky nebo škrtítka.3180

Jak postupovat při montáži? Nejprve umístěte motorek na vhodné a bezpečné místo. Jak jsme psali výše, je dobré jej mít podložený tak, aby nebyl moc hlučný. Následně k jeho vývodu připojte hadičku, kterou je nutno vybrat dle velikosti výstupu. Tu rozřízněte v blízkosti akvária a mezi dva konce vložte zpětný ventil. Poté už stačí k druhému konci hadičky připojit vzduchovací kámen a ten umístit do akvária. Je pěkné dát vzduchovací kámen pod nějakou dekoraci, mezi rostlinky, do jeskyně nebo pod mušli, odkud po zapnutí začnou vyplouvat maličké bublinky. Kreativitě se meze nekladou. Věříme, že se Vám to povede. 

A pokud budete mít i po přečtení tohoto článku otázky ohledně vzduchovacích motorků, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme.

 

jesse-van-vliet-fML2C3AMkeI-unsplash